fbpx
zdjęcie w tle Anna-Maria Wiśniewska

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść?

Podczas moich szkoleń, a także różnych live’ów, wielokrotnie podkreślam, jak ważne jest zadbanie o takie wykonanie zdjęcia w tle, by prawidłowo wyświetlało się na smartfonach. Jest to przecież jedna z pierwszych rzeczy, na jaką zwracamy uwagę po wejściu na czyjś profil czy fanpage. A, jak się okazuje, to wciąż stanowi wyzwanie. Zaraz zdradzę Ci cały sekret.

 

Różnice w wyświetlaniu

Być może zauważyłeś, że Facebook inaczej wyświetla zdjęcie w tle na komputerach, a inaczej na większości smartfonów. Dzieje się to z prostej przyczyny – komputery mają ekran poziomy, a smartfony przeglądamy trzymając je w pionie. Aby nienaturalnie nie pomniejszać zdjęcia w tle, Facebook kadruje je tak, że obcina boki. I wszystko byłoby okej, gdyby nie to, że większość użytkowników FB nie zwraca uwagi na tenże fakt. W efekcie ze zdjęcia w tle nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się niczego, bo ma poucinane litery, słowa, zdania. Albo widać 1/3 wizerunku autora, jeśli zamieścił tam swoje zdjęcie.

Nierówna walka

Po moim ostatnim live’ie Q&A, który możecie obejrzeć tutaj, rozmawialiśmy właśnie o tym problemie. Dorota Małgorzata Wołodkiewicz, która przepięknie ilustruje moje live’y poprzez ostatnio tak modny sketchnoting, podesłała mi swoje zdjęcie w tle z komentarzem, że toczy bardzo nierówną walkę z cover photo. Dla porównania wrzucam widok na desktopie i na smartfonie:

Wersja desktopowa (komputerowa):

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 1
Wersja na smartfony:

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 2

No cóż, poucinane 😉 Inny przykład? Proszę bardzo, tym razem branża podróżnicza:

Wersja desktopowa (komputerowa):

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 3

Wersja na smartfony:

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 4

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść?

Mamy dwa wyjścia.

Pierwsze, to postępować według wskazówek z mojej grafiki:

zdjęcie w tle Anna-Maria Wiśniewska

Zachęcam pobrać ją sobie na komputer i zaimportować jako wzór do programu graficznego, z którego korzystacie. Może nie jest to szczytem matematycznego geniuszu w wyliczeniach, ale mniej więcej pokazuje, ile powinno się pozostawić po bokach wolnego miejsca, aby patrząc na profil/fp podczas korzystania ze smartfona nic, co ważne nie zostało ucięte 🙂

Drugim rozwiązaniem, ale do zastosowania tylko na fanpage’ach, więc profile osobiste odpadają, jest wrzucenie „wyższego” zdjęcia, które ma około 960x570px. Wtedy zdjęcie będzie się prezentowało mniej więcej tak:

Wersja desktopowa (komputerowa):

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 5

Wersja na smartfony:Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 6

Mam nadzieję, że teraz stworzenie zdjęcia w tle będzie dla Was dużo łatwiejsze!

Będę bardzo wdzięczna za podzielenie się tym wpisem 🙂 A jeśli nie udostępnienie, to chociaż komentarz z pewnością spowoduje, że zrobi mi się miło. Miłego dnia!

 

Przewiń do góry

Czy zdążysz?
ostatnie sztuki mojej książki!

Zaufanie jest walutą przyszłości, dzięki której realizujesz swoje cele. 

Zaufanie wielu możesz zdobyć, jeśli będziesz umiejętnie budował swoją markę osobistą.

Moja książka „Wizerunek w social media” jest przewodnikiem, który przeprowadzi Cię przez cały proces. Zostały ostatnie sztuki, a nie będzie trzeciego wydania.

Sprawdź teraz!