fbpx
zdjęcie w tle Anna-Maria Wiśniewska

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść?

Podczas moich szkoleń, a także różnych live’ów, wielokrotnie podkreślam, jak ważne jest zadbanie o takie wykonanie zdjęcia w tle, by prawidłowo wyświetlało się na smartfonach. Jest to przecież jedna z pierwszych rzeczy, na jaką zwracamy uwagę po wejściu na czyjś profil czy fanpage. A, jak się okazuje, to wciąż stanowi wyzwanie. Zaraz zdradzę Ci cały sekret.

 

Różnice w wyświetlaniu

Być może zauważyłeś, że Facebook inaczej wyświetla zdjęcie w tle na komputerach, a inaczej na większości smartfonów. Dzieje się to z prostej przyczyny – komputery mają ekran poziomy, a smartfony przeglądamy trzymając je w pionie. Aby nienaturalnie nie pomniejszać zdjęcia w tle, Facebook kadruje je tak, że obcina boki. I wszystko byłoby okej, gdyby nie to, że większość użytkowników FB nie zwraca uwagi na tenże fakt. W efekcie ze zdjęcia w tle nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się niczego, bo ma poucinane litery, słowa, zdania. Albo widać 1/3 wizerunku autora, jeśli zamieścił tam swoje zdjęcie.

Nierówna walka

Po moim ostatnim live’ie Q&A, który możecie obejrzeć tutaj, rozmawialiśmy właśnie o tym problemie. Dorota Małgorzata Wołodkiewicz, która przepięknie ilustruje moje live’y poprzez ostatnio tak modny sketchnoting, podesłała mi swoje zdjęcie w tle z komentarzem, że toczy bardzo nierówną walkę z cover photo. Dla porównania wrzucam widok na desktopie i na smartfonie:

Wersja desktopowa (komputerowa):

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 1
Wersja na smartfony:

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 2

No cóż, poucinane 😉 Inny przykład? Proszę bardzo, tym razem branża podróżnicza:

Wersja desktopowa (komputerowa):

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 3

Wersja na smartfony:

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 4

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść?

Mamy dwa wyjścia.

Pierwsze, to postępować według wskazówek z mojej grafiki:

zdjęcie w tle Anna-Maria Wiśniewska

Zachęcam pobrać ją sobie na komputer i zaimportować jako wzór do programu graficznego, z którego korzystacie. Może nie jest to szczytem matematycznego geniuszu w wyliczeniach, ale mniej więcej pokazuje, ile powinno się pozostawić po bokach wolnego miejsca, aby patrząc na profil/fp podczas korzystania ze smartfona nic, co ważne nie zostało ucięte 🙂

Drugim rozwiązaniem, ale do zastosowania tylko na fanpage’ach, więc profile osobiste odpadają, jest wrzucenie „wyższego” zdjęcia, które ma około 960x570px. Wtedy zdjęcie będzie się prezentowało mniej więcej tak:

Wersja desktopowa (komputerowa):

Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 5

Wersja na smartfony:Jak wykonać zdjęcie w tle, by była widoczna cała treść? 6

Mam nadzieję, że teraz stworzenie zdjęcia w tle będzie dla Was dużo łatwiejsze!

Będę bardzo wdzięczna za podzielenie się tym wpisem 🙂 A jeśli nie udostępnienie, to chociaż komentarz z pewnością spowoduje, że zrobi mi się miło. Miłego dnia!

 

Scroll to Top

Kurs online

LinkedIn

w 7 krokach

Anna-Maria Wiśniewska

Jeśli od pracy 1:1 wolisz pracę własnym tempem, sprawdź mój kurs online! Wykorzystaj moc swojej marki do osiągania celów zawodowych.